Coachlink: “De coachstijl van Manon Bongers”
Afgelopen week is er in Coachlink Magazine een interview over Manon Bongers haar coachstijl geplaatst.
‘Mensen die perfectionistische eigenschappen hebben, zijn geneigd te kijken naar wat er niet goed gaat. Aan de ene kant verbeteren ze daardoor hun prestaties, maar tegelijkertijd hebben ze het gevoel steeds tekort te schieten.’ Manon Bongers helpt de coachee om inzicht te krijgen in de eigen persoonlijkheid en biedt opties om ineffectieve gedrags- en relatiepatronen aan te pakken.
Bongers werkt vanuit verschillende psychologische theorieën en methodieken. ‘Een voorbeeld van een Personality Adaptation is de Verantwoordelijke Workaholic; ik help workaholics de verantwoordelijkheid daar te laten waar die thuishoort en de autonomie van de ander te stimuleren.’ Ervaringsgerichte oefeningen spelen een belangrijke rol in Bongers’ coachstijl. ‘In mijn coaching krijgt de coachee niet alleen inzicht in de psychologische kant, maar ook in de emotionele, sociale en lichamelijke. Een mooi voorbeeld hiervan is de leunoefening; je merkt dan hoe zwaar het is om verantwoordelijkheden van anderen te dragen en dat de één geen stappen kan ondernemen zonder goedkeuring van de ander.’
‘Nieuw gedrag kun je jezelf het beste eigen maken door kleine stapjes te zetten en positieve ervaringen op te doen.’
Patronen
‘Als iemand bij mij komt, onderzoeken we eerst samen: wat wil je ontwikkelen? Ik werk doelgericht, want het is belangrijk dat de coachee een gedragsverandering ondergaat.’ Rode draad in Bongers’ coaching is de bewustwording van gedrags- en relatiepatronen. Wat zijn belemmerende patronen die ontstaan zijn in je persoonlijke geschiedenis, en hoe herhaal je deze in je hedendaagse functioneren? ‘Met de coachee breng ik deze patronen op verschillende manieren in kaart, bijvoorbeeld door de gewoontecirkel te doorlopen aan de hand van een ervaring. Daarbij kijken we: hoe houd je dat patroon in stand? Als je je patroon (h)erkent, kun je andere interpretaties, conclusies, overtuigingen, besluiten en gedrag ontwikkelen, waardoor je weer vanuit je innerlijke kracht kunt functioneren en nog beter tot je recht komt.’
Oefenen
‘Nieuw gedrag kun je het beste eigen maken door kleine stapjes te zetten en positieve ervaringen op te doen.’ Om de progressie te stimuleren, geeft Bongers haar coachee tijdens het coachtraject oefeningen en opdrachten mee die gerelateerd zijn aan de ontwikkelpunten. ‘Een Verantwoordelijke Workaholic zorgt meestal niet goed voor zichzelf. Dus vraag ik waar hij of zij behoefte aan heeft. Dit is bijvoorbeeld buiten wandelen of yoga beoefenen en dat is dan meteen een opdracht. Als iemand moeite heeft met nee zeggen, laat ik hem of haar een boosboek bijhouden. Zo is de coachee thuis en op het werk constant in ontwikkeling.’
Het is meestal lastig voor de coachee om gedrag te veranderen. Daarom oefent Bongers samen met de coachee in haar coachpraktijk. ‘Dat is een veilige setting. Vervolgens zoekt de coachee iemand met wie deze een positieve ervaring kan opdoen; een vriend of collega. Ten slotte zoekt de coachee lastige situaties op en persoonlijkheden waar hij of zij moeite mee heeft.’ Dit klinkt voor de hand liggend, maar dat experimenteren met nieuw gedrag kan behoorlijk intensief zijn. ‘Bijvoorbeeld als iemand voor het eerst gaat oefenen om zichzelf meer uit te spreken en de reactie krijgt: “Normaal doe je nooit zo moeilijk!” Natuurlijk mag je daar verdriet over hebben, maar vervolgens stimuleer ik coachees toch verder te gaan met oefenen en te doen wat goed voor hen is.’ Bron Coachlink Magazine.
Meer informatie of een afspraak maken? Neem vrijblijvend contact op en of maak een afspraak voor een intakegesprek: bel 071 36 19 880 of stuur een e-mail naar info@bongers-partners.nl.